Historia warszawskiej PAST-y, czyli budynku Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej

      Możliwość komentowania Historia warszawskiej PAST-y, czyli budynku Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej została wyłączona

Warszawa może pochwalić się wieloma wyjątkowymi budynkami o bogatej historii. Do tej grupy niewątpliwie zalicza się także budynek Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej, czyli w skrócie PAST-y.

Wzniesiony na początku XX wieku przy ulicy Zielnej budynek Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej był jednym z pierwszych wysokościowców w Warszawie – ma 51,5 metra wysokości. Został zaprojektowany przez Bronisława Brochwicza-Rogoyskiego i wzniesiony przez z firmę Władysława Czosnowskiego szwedzkiego Towarzystwa Akcyjnego Telefonów „Cedergren”.

Jak średniowieczna wieża zamkowa

Budynek PAST-y przyciąga uwagę przede wszystkim swoim niecodziennym wyglądem, ponieważ przypomina średniowieczną wieżę zamkową. Taki, a nie inny projekt jest wynikiem modnego wówczas modernistycznego, nowego historyzmu, który czerpał inspiracje z epoki średniowiecza. Chociaż z zewnątrz budynek wyglądał jak sprzed wieków, w środku był nowocześnie urządzony w stylu secesyjnym.

W ówczesnych czasach, czyli od 1908 roku, gdy został oddany do użytku, był najwyższym budynkiem w całym Imperium Rosyjskim, a także najwyższym budynkiem mieszkalnym w Europie. Na uwagę zasługiwała także jego żelbetowa konstrukcja – jedna z pierwszych tego rodzaju w całej Europie. Przy realizacji wykorzystano też po raz pierwszy cegłę cementową.

Budynek PAST-y w trakcie po II wojnie światowej

Pod budynkiem rozgrywało się wiele potyczek podczas II wojny światowej. Stał się między innymi miejscem zaciętych walk podczas powstania warszawskiego. Niestety, doznał znacznych zniszczeń. Został odbudowany na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych z niewielkimi zmianami.

W 2000 roku PAST-a została przekazana środowiskom kombatanckim.