Zakończenie przebudowy centrum sterowania ruchem Zarządu Dróg Miejskich – „zielona fala” coraz bliżej

      Możliwość komentowania Zakończenie przebudowy centrum sterowania ruchem Zarządu Dróg Miejskich – „zielona fala” coraz bliżej została wyłączona

Wielu kierowców narzeka, że musi stać praktycznie na każdych światłach w Warszawie. Jednak w ciągu następnych lat sytuacja ulegnie zmianie, między innymi przez zakończenie przebudowy centrum sterowania ruchem Zarządu Dróg Miejskich w stolicy.

„Zielona fala” pozwala na jeszcze łatwiejsze podróżowanie przez miasto zarówno osobom korzystającym z własnych samochodów, jak również z komunikacji miejskiej. Aktualnie ze Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem w Warszawie korzysta 268 skrzyżowań. W ramach systemu działają dziesiątki kamer monitoringowych, stacji pomiarowych i tablic.

System pozwala na wykrywanie natężenia ruchu i dopasowanie do niego programów sygnalizacji dla usprawnienia przejazdu. W rezultacie możliwa jest poprawa warunków ruchu przez utrzymanie jego odpowiedniej płynności, a tym samym także możliwe jest skrócenie czasu przejazdu. Nie bez znaczenia jest także poprawa poziomu bezpieczeństwa.

Nowe centrum sterowania to większa „zielona fala”

Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy, wskazuje, że: „Rozwijamy Zintegrowany System Zarządzania Ruchem już od ponad dekady. Teraz przyszedł czas na jego gruntowną modernizację. Dzięki niej „zielona fala” obejmie kolejnych 40 skrzyżowań. Rozbudowa systemu nie tylko go usprawnia, ale też umożliwia nam łatwe przyłączanie do niego kolejnych ulic i skrzyżowań”.

Po modernizacji centrum sterowania do dyspozycji oddano nowe monitory pozwalające na detekcję zdarzeń na żywo, a także szybką reakcję w razie wystąpienia zmian. Dodatkowo pojawiła się także łączność radiowa, która pozwala na skuteczniejszą wymianę informacji między centrum a pogotowiem drogowym. Udoskonalono też system kamer – obecnie pozwalają na podgląd aż 89 skrzyżowań, podczas gdy dotychczas było to 20. Wydłużono też czas przechowywania danych z 30 do 45 dni.